top of page

על מדיטציה, משמעות ומדע

בעולמנו מדיטציה עדיין נחשבת כמשהו שרק אנשים רוחניים או היפים עושים, אך במקרים רבים אנשים משתמשים במדיטציה כדי לנהל סטרס מתמשך, להוריד רמות דלקת, לרפא את הגוף וגם לגלות את כל הדברים שמונעים מאיתנו להתפתח בחיים של הסחות דעת.

בתקופות עתיקות יותר, המנהיגים והשליטים הדגולים, כמו מרכוס אורליוס, שליט האימפריה הרומית, היו יושבים למדיטציה כדי להשקיף על מה שקורה בתוכם ומחוצה להם ואיך לא להתפשר בתור אדם בעולם הזה.


התחלתי לתרגל מדיטציה לפני עשור כי הבנתי שהיא יכולה להוריד רמות דלקת וזה משהו שהייתי צריך במשך הרבה שנים עם קוליטיס כיבית, מחלה דלקתית ממנה סבלתי ברוב שנות ה 20 שלי, ואני יכול להגיד שתהליך המדיטציה היה חלק מהותי בתהליך הריפוי שלי. ככה שאני יכול להגיד בוודאות שמדיטציה שיפרה לי את הבריאות אבל מעבר לזה אני אספר לכם שמדיטציה שינתה לי את החיים.
חשתי תקיעות ובלבול במשך רוב חיי הבוגרים, רוב חיי חיכיתי וקיוויתי שמשהו ישתנה אבל לא ידעתי מה אמור להשתנות, מה אני אמור לרצות ואיך אני אמור לעשות את זה.

 

למה זה קורה בכלל, שאנחנו מבולבלים לגבי משמעות החיים והתפקיד שלנו בתוכם?

 

בגדול, אף אחד מאיתנו הוא לא מה שהוא נועד להיות.

החברה, התרבות, החינוך, ההורים כולם משפיעים על ילדים תמימים שרק רצו לגלות את עצמם. אך הכח בידיים של המבוגרים.

כל רצונם הוא להפוך את הילד לכלי שישרת את האינטרסים של החברה. כי חס וחלילה שהילד לא יצליח להשתלב בתרבות הכה טובה שלנו.

 

אז מתחילים לעצב את הילד למשהו שהחברה זקוקה לו, ובמובן מסוים, ככה אנחנו הורגים את נשמתו של הילד ומלבישים אותו בזהות שקרית, והילד, בכלל לא יודע שהוא לובש זהות שקרית ומחמיץ את הזהות והיחודיות שלו.

 

אז אנחנו גדלים עם זהות שקרית, שבנויה רק על הצרכים של החברה, ככה שאנחנו נהיים תלויים באישורים מתמידים מבחוץ. וכשאנחנו לבד, הכל נהיה מוזר כי מי יאשר לי את מי שאני.

 

רוב האנשים מפחדים להיות עם עצמם, תמיד יקבעו תכניות, ארוחת בוקר עם חברה, עבודה במהלך היום ובילוי בסוף היום. גם אם אני מותש מהשבוע וכל מה שאני רוצה זה לנוח, אני אסע לצד השני של המדינה אבלה את רוב הסופ״ש בדרכים רק כדי לא להישאר בבית ולא לעשות כלום.

 

ידעתם שרוב האסונות קורים בסופי שבוע? מקרי התאבדות, תאונות, נזקים שנלווים לסמים ואלכוהול, אכילה מוגזמת, יותר מקרי רצח, גנבות… זה מה שקורה כשאנשים לא יודעים מה לעשות בלי הסחת הדעת כמו עבודה מיום ראשון עד חמישי.

 

ברגע שאתה לבד השקר מתחיל להתפרק, והאני האמיתי מרים את ראשו, והוא שואל מי אני בעצם? וזה מפחיד, אז אני מיד רוצה לקבוע עוד תכניות או לצפות במשהו שיסיח את דעתי.

 

אף אחד לא רוצה להיות בודד, וכולם רוצים להשתייך למשהו, קבוצת כדורגל, מפלגה פוליטית, עדה, מדינה, וכן הלאה.

כי הזהות שנבנתה לא יכולה בלי תמיכה. מי אני בלי הזהות שלי שנבנתה על הצרכים של החברה? ברגע שאני לבד אני מתחיל להרגיש תחושה משונה. 

 

שנים רבות שאתה מאמין שאתה מישהו וברגע של בדידות אתה מתחיל להרגיש שזה לא אתה.

 

וגם אם אתה רוצה לתת ל אני האמיתי שלך להביע את עצמו, זה יקח זמן אחרי שנים של הדחקה ודיכוי.

כל אדם צריך להבין שכל מה שהוא עושה בחיים הללו נובע מהאישיות השקרית שנוצרה, כל העשייה שלנו במשך שנים רבות נובעת ממנה. זה הרגל ישן, והרגלים ישנים טבועים עמוק.

 

אבל הרגלים אפשר לשנות. מדיטציה היא דרך אחת, היא מעבר לכלי, היא הזדמנות לשינוי החיים.

עוד לא הכרתי דרך יעילה כמו מדיטציה, שאר הדרכים מאפשרות לאישיות השיקרית לנהל את דרכי החשיבה.

 

מדיטציה היא רק שם נרדף למצב בו אתה לבד, שקט, מחכה לאני האמיתי לגלות את עצמו.

זו לא עשייה, זו הרפייה שקטה.

לאט לאט כשאתה במדיטציה אתה מתחיל להרגיש איכות חדשה בתוכך, חיות חדשה, יופי חדש, אינטיליגנציה חדשה, שלא שייכת לאף אחד, שצומחת בתוכך.

ואם לא תפחד, זה יצמיח פירות שלא הכרת בכלל. 

 

זה יהיה אתה.

 

נחזור לבריאות

 

סטרס יכול להיות דבר טוב,

אך סטרס מתמשך, אם הוא לא מנוהל, יכול להרוס לנו את הבריאות ואת החיים.


סטרס הופך אותנו חולים, טיפשים ואיטיים יותר. סטרס מחליש את מערכת החיסון, פוגע בבלוטת התריס, יוצר כולסטרול רע, פוגע בחילוף החומרים ובאיזון ותפקוד ההורמונים בגוף, פוגע בשינה וברמות האנרגיה שלנו.

סטרס גם אחראי על שיערות הראש שנחלשות לנו.


כולם יודעים שלחץ פוגע במערכת החיסון, כשמערכת החיסון נפגעת כך גם כל איבר בגוף יכול להיפגע, רמות הדלקת בגוף עולות והתפקוד שלנו נפגע.

הסטרס מאיץ הזדקנות, פוגע בשינה, בעיכול וסטייט אוף מיינד שלנו.

ומי לא חווה סטרס במציאות בה אנו חיים?

אז אם סטרס יוצר חולי מה ההפך של סטרס?

 

המדיטציה בעשורים האחרונים הפכה לכלי נחקר על ידי המדע,

ואין ספק, גם מחוויה אישית שלי, גם מעדויות של אנשים מסביב לעולם וגם מתוצאות מחקרים,

שלמדיטיציה יש את היכולת להוריד את רמות המתח והחרדה וכך לאפשר לגוף לעשות את עבודתו נאמנה, להרגע, להחלים, לנוח ולרפא את עצמו.


מדיטציה היא עולם שלם לגלות, בקורס שינוי, אני מלמד בפרק של שעה - סוגי מדיטציות שונות, איך לתרגל לבד ללא שום עזרים, איך לדעת איזה מדיטציה לתרגל ומתי, ובנוסף פרק של שעה על כתיבה עם טכניקות שונות ותרגולים שונים.

ממלית לכם להתחיל או להתמיד בתרגול אם בא לכם לצאת מתקיעות, לגלות את עצמכם או פשוט להביא משהו חדש לחיים שלכם שיכול לשנות לכם את החיים לטובה ואולי אפילו לייצר חיים שלא דימיינתם בכלל, מדיטציה תשנה לכם את החיים.

 

המדע האפיגנטי מוכיח שאנחנו יכולים לשנות את הביטוי הגנטי וגם הדי אן איי שלנו ולהפוך אותו.

הגנטיקה שלנו מושפעת מהבחירות שלנו, וגנים יכולים לשנות את צורתם על פי התגובה שלהם לסביבה.


אני באמת מבין יותר ויותר שניהול סטרס ומחשבות טורדניות דרך מדיטציה וכלים נוספים כמו כתיבה, ממש עושים שינוי פיזיולוגי בגוף, הם מאטים את תהליכי ההזדקנות ובו זמנית משפרים את יכולת הריפוי של הגוף.


כמה דברים שמדיטציה עושה

  1. מורידה רמות סטרס וחרדה

  2. מעלה רמות דופמין (נוגד דיכאון)

  3. מורידה רמות דלקת בגוף

  4. משפרת את שינה ואת רמות האנרגיה

  5. מחזקת את מערכת החיסון (t cells)


לינק למאמר מדעי על ההשפעות החיוביות של מדיטציה טרנסדנטלית על מחלות לב וכלי דם.

לינק למאמר על ההשפעות של מיינדפולנס על מערכת החיסון.

116 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page