top of page

5 סיבות לכתוב יומיום

בעשור האחרון החיים שלי השתנו לחלוטין, מאדם שלא יודע מה הוא רוצה מהחיים, נלחץ מכל דבר, עסוק במה יחשבו עלי, עובר מעבודה מזדמנת אחת לשנייה, לא יודע להרוויח כסף, עולם רגשי מבולגן ובעיקר חוסר הבנה של מה אני רוצה לעשות בחיים שלי ואיך להגיע לשם.


יום אחד קראתי מאמר על איך לשנות את החיים שלך ב 90 דקות. הוא היה על שגרת בוקר ואחד הדברים שהוא דיבר עליהם שם היו כתיבה.


לא חשבתי על זה אף פעם, אבל אם אתה נכנס למועדון החמש בבוקר, מה עוד תעשה אם לא מדיטציה או כתיבה. אז התחלתי לכתוב.


הדבר הראשון שהתחלתי לכתוב עליו היה כמה כסף אני רוצה להרוויח עד סוף השנה, ואיך אני ארוויח את זה. כתבתי את הסכום וכתבתי שבכמה שפחות ימי עבודה בחודש ו ממשהו שאני אוהב.

תוך כמה חודשים השגתי את העבודה הזו, ובסוף השנה הייתי די קרוב לסכום הזה.


הכתיבה משנה את החיים. לא סתם כל כך הרבה אנשים חשובים בהיסטוריה של האנושות החזיקו יומן כתיבה.


אומרים שהסיבה שמרכוס אורליוס, השליט של האימפריה הרומית לעולם לא נפל לשחיטות היה בגלל שכתב בוקר וערב.

בבוקר מי הוא רוצה להיות היום.

בערב, האם הוא עמד ביעדים שהציב לעצמו.


כתיבה יוצרת מודעות, נרטיב, מטרות ברורת, גילויים עצמיים, דיוק, הבנה ופריקה רגשית.

נסו חודש אחד ותראו איך החיים שלכם משתנים.


אני מאוד אוהב לכתוב, כל שבוע אני כותב את הניוזלטר שיוצא כל סופ״ש, יש לי מחברת שאני כותב בה על בסיס יומי, אני משתמש בה כל היום בשביל לדייק מטרות, לשפוך רגשות ולתכנן תכניות,

אני משתמש בה בדרכים שעוזרות לי לשפר את הערך והבטחון העצמי שלי.

 

הנה כמה צורות שונות בהן כתיבה משפיעות לטובה על התפקוד שלנו:


1.כתיבה גורמת לך להיות מאושר ובריא יותר

מחקרים מראים שכתיבה של מטרות החיים שלך גורמת לך להיות מאושר ובריא יותר. רוב המחקרים בעבר התמקדו בכתיבה של טראומות העבר של האדם על מנת להחלים ממנה מהר יותר. מה שמעניין במחקר הזה הוא שהם השוו את ההשפעות של כתיבה על אירועים טראומטיים להשפעות של כתיבה על "העצמי העתידי הטוב ביותר האפשרי" של המשתתפים. החוקרים גילו שלשניהם היו השפעות חיוביות דומות.


2. כתיבה הופכת אותך לעמיד יותר

כשאנחנו עוברים חוויה קשה, או תקופה מאתגרת, כתיבה יכולה לעזור לך להתמודד טוב יותר. מחקר שעקב אחר מהנדסים שפוטרו לאחרונה הראה כי אלו שעסקו בעקביות בכתיבה אקספרסיבית של הפיטורים, הפחדים, הקושי, הצליחו למצוא עבודה חדשה מהר יותר.

"המהנדסים שרשמו את מחשבותיהם ורגשותיהם לגבי אובדן מקום עבודתם דיווחו שחשו פחות כעס ועוינות כלפי המעסיק הקודם שלהם. הם גם דיווחו ששתו פחות. שמונה חודשים לאחר מכן, פחות מ-19% מהמהנדסים בקבוצות הביקורת הועסקו מחדש במשרה מלאה, לעומת יותר מ-52% מהמהנדסים בקבוצת הכתיבה האקספרסיבית", מסביר אדם גרנט, פסיכולוג ארגוני מאוניברסיטת וורטון.

3. כתיבה מגבירה את הכרת התודה שלך

על פי מחקרים, אנשים שלוקחים את הזמן כדי להרהר על הדברים הטובים בחייהם פעם ביום או בשבוע אפילו על ידי כתיבתם, הופכים לאנשים יותר חיוביים ומלאי מוטיבציה לגבי מצבם הנוכחי ועתידם. כתבתי בעבר על איך כתיבת הכרות תודה צריכה להיות חלק משגרת הכושר הנפשי שלך.

זה יכול להיות נושא של מאמר שלם - שאולי אכתוב ביום אחר - אבל תרגול הכרת תודה יכול לשפר את הבריאות הפסיכולוגית שלך, לשפר את האמפתיה שלך, להגביר את ההערכה העצמית שלך, לעזור לך לישון טוב יותר ועוד. 

באופן טבעי אנו נוטים להתעכב על דברים שמשתבשים או התרחשו לא כמו שציפינו ורצינו, אז זה יהיה תרגיל נהדר עבורנו לחשוב דווקא על הדברים שאנחנו אסירי תודה עליהם על ידי כתיבתם. ואגב, אם גם תקדיש מזמנך להודות לאנשים שתמכו בך כדי שידעו שאתה אסיר תודה על עזרתם, תיצור שיפור גם במערכות היחסים בחייך שמשפיעות לא פחות על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו.


4. כתיבה עוזרת לך לתקשר בצורה ברורה יותר

זה אולי נשמע מובן מאליו, אבל הוכח שכתיבה קבועה עוזרת לאנשים להעביר רעיונות מורכבים בצורה ברורה יותר. יש לכך יתרונות הן במונחים של אינטליגנציה רגשית - המבטאת איך אתה מרגיש - והן במה שנחשב למדעים קשים כמו מתמטיקה.

אתם מכירים את זה שלפעמים אתם רוצה להסביר משהו אבל מרגישים שזה היה נשמע טוב יותר בראש שלכם? כתיבה היא דרך מצוינת להגמיש את שריר התקשורת הזה ועל ידי כך להשתפר בלתרגם את מה שיכול להרגיש כמו מחשבות מבלבלות למילים שאנשים אחרים יכולים להבין. בכל פעם שאני מתקשה לבטא משהו ויש לי הזדמנות לשבת ולכתוב אותו, אני מוציא את המחברת שלי ומנסה להניח אותו בכמה משפטים. זה בדרך כלל עוזר להבהיר את המחשבות שלי, קודם כל עבור עצמי, וכתוצאה מכך עבור אחרים.


5. התבוננות והתפתחות

כתיבה היא כלי נהדר לצמיחה אישית שאני משתמש בו רבות כחלק מהדרך שלי להשיג פרודוקטיביות מודעת. בסוף כל יום אני יכול לכתוב איך היה לי היום, מה עשיתי, מה לא הספקתי לעשות ולמה, האם התמקדתי במה שחשוב לי או שהיום ברח לי מבין הידיים? מה השגתי ביום הזה? מה אני רוצה להשיג או לעשות אחרת מחר? איך התנהגתי היום? דיברתי לאחרים? מה עשיתי טוב? אני אשב ואכתוב כל הצלחה ועל ידי כך גם אעלה את הערך העצמי שלי. 


אם כל אלה לא שכנעו אתכם להתחיל לכתוב אני לא יודע מה כן 


אם תרצו להתחיל, בקורס אונליין שלי - איך עושים שינוי? אני מלמד במשך שעה וקצת טכניקות כתיבה שונות לכל המטרות שכתובות פה ועוד, איך להתחיל, וגם מלמד טכניקות מדיטציה שונות ואיך בונים שגרה יומית מיטיבה שתשפר לכם את הבריאות והחיים. הקורס עולה 289₪ כי חשוב לי לנסות ולשמור על מחירים סמליים שיאפשרו לכל אחד להכניס את הכלים משני החיים האלה ליום יום שלו. אם נרשמתם, ספרו לי, אשמח לשמוע למה ומה שיניתם, מה השתפר ואיך אתם מתעלים את הכתיבה לשיפור כל חלק בחיים שלכם. 


155 צפיות0 תגובות

Comentários


bottom of page