top of page

7 סיבות להתקלח במים קריםהידרותרפיה שימשה כשיטת ריפוי במשך אלפי שנים. ולשימוש במים בטמפרטורות שונות יש סוגים שונים של יתרונות למספר מערכות איברים בגוף.

אך בפוסט הזה אני רוצה להשקיע כמה דקות ולהתמקד בחשיפה לקור!

הרחצה במי קרח ובמקלחות קרות מכניסה את הגוף לסוג של לחץ הנקרא הורמזיס, אשר מכריח תגובה התסגלותית של כל התאים בגוף. תגובת הלחץ הזו מועילה במובנים רבים, ובסופו של דבר יוצרת בעיקר מסלולי גנים המעורבים בהתחדשות.הנה 7 סיבות להתחיל לשקול לקחת מקלחות קרות (גם אם זה לפעמים).


1. מקלחות קרות עשויות להוות טיפול פוטנציאלי לדיכאון.

מקלחות קרות יכולות להשפיע על הבריאות הנפשית שלכם.

הוכח כי טיפול במים קרים מגביר את השחרור הסינפטי של נוראדרנלין ומעלה את רמות הדם של בטא אנדורפין ונוראדרנלין. אנדורפינים הם ההורמונים הקטנים והשמחים שלנו הקשורים לתחושת רווחה. כלומר הם מפחיתים את תפיסת הכאב. ופועלים גם כסמי הרגעה. הם מיוצרים במוח, בעמוד השדרה, ובחלקים אחרים בגוף, והם ממשוחררים בתגובה לכימיקלי המוח שנקראים מוליכים עצביים.


2. הם יכולים להפחית כאבים דלקתיים.

אם אתם סובלים מכאבי מפרקים או מכאבי שרירים, הטיפול במים קרים צריך להיות בראש הרשימה שלכם לשיכוך כאבים.

לעור יש צפיפות גבוהה במיוחד של קולטנים קרים, שכאשר הם מגורה, יורים דחפים חשמליים מקצות עצבים היקפיים במוח שלנו הגורמים לאפקט משכך כאבים, או משכך כאבים.

במחקר פיני אחד, נבדקים הסובלים מדלקת מפרקים דלקתית עברו מקלחות ערפל קר פעמיים ביום למשך 2 דקות לאורך 5 ימים. בסוף תקופת הניסוי הנבדקים דיווחו על ירידה משמעותית בכאבי דלקת מפרקים דלקתיים. טיפול במים קרים הוכח גם כמקל על כאבי שרירים ושלד, כולל כאבי ברכיים וגב תחתון, וכן מקלים על תסמינים כואבים הקשורים לפיברומיאלגיה.

3. הם יכולים לעזור לך לשרוף שומן ... עם שומן!

לבני אדם יש רקמת שומן חומה (שומן חום) ורקמת שומן לבנה (שומן לבן). רקמת השומן החומה היא תרמוגנית, כלומר היא מייצרת חום. וככל שיש לך יותר, כך אתה יכול לייצר יותר חום. לתאי שומן חומים יש הרבה מיטוכונדריות שהן מעצמות ייצור האנרגיה בגופנו. חשיפה לטמפרטורות קרות מגדילה את צריכת הטריגליצרידים בסרום על ידי רקמת השומן החומה שלנו כדי לשמש כאנרגיה, כלומר אתה ממש שורף שומן! כאשר מגורה במערכת העצבים הסימפתטית כמו בטיפול במים קרים, רקמת השומן החומה מפיצה את האנרגיה המופקת כחום בכל גופך.

מחקרים הראו כי התאקלמות קרה יכולה להגדיל משמעותית את רקמת השומן החומה. שומן חום לא רק נלחם בהשמנה, הוא מאט את תהליך ההזדקנות, מפחית את הסיכון למחלות ניווניות ובעל יכולת מוגברת לקליטת גלוקוז עם גירוי מים קרים.


4. הם יכולות להגביר את מחזור הדם.

מקלחות קרות משפרות את זרימת הדם. באופן טבעי כאשר אנו נחשפים לטמפרטורות קרירות יותר, כלי הדם של גופנו מתכווצים. זה מגביר את לחץ הדם ואת זרימת הדם. טמפרטורות חמות יותר מאפשרות הרחבת כלי דם, התרחבות כלי הדם שלנו מובילה לירידה בלחץ הדם. טמפרטורה חמה וקרה לסירוגין מאפשרת לגוף להזרים דם עשיר בחמצן לאזורים שאולי אין להם כמות מספקת של דם כשאנחנו כל הזמן "במצב נוחות". לשיטה זו לשיפור זרימת הדם עשויה להיות השפעה מרעננת על דפנות כלי הדם, ולחזק אותם לאורך זמן.

5. הם יכולים לשפר את תפקוד הזיכרון.

מחקרים מראים שטיפול במים קרים יכול גם לשפר את הזיכרון. זה נובע בין השאר מהעלייה החזקה במוליך העצבי נוראדרנלין, אשר ממלא תפקיד מפתח בתפקוד המבצעת המסדיר קוגניציה, מוטיבציה ואינטלקט. סוללת ההשפעות החיוביות לא נגמרת שם: חשיפה למים קרים עלולה לגרום לירידה משמעותית במתח ועייפות, ואתם כבר מודעים לפוטנציאל שלה להגביר את מצב הרוח. היכולת של מים קרים להפחית את הלחץ עשויה להיות מנגנון מרכזי שבאמצעותו הם יכולים לשפר את הזיכרון.


6. הם יכולות לקצר את זמן התאוששות מאימון.

כאב בשרירים שמתעכב הוא משהו שרבים מאיתנו חווים ימים לאחר האימון. אימון רגליים בשבילי הוא הגרוע ביותר, כאשר 24-48 שעות לאחר מכן, פעולת הישיבה הפשוטה גורמת לי להתכווץ. כשאנחנו עובדים על השרירים שלנו, אנו יוצרים קרעים מיקרוסקופיים אשר מתקנים ואז מאפשרים את צמיחת השרירים. תהליך זה עלול לגרום לדלקת התורמת לכאבי שרירים ולהחלמה כואבת. בגלל ההשפעה האנטי-דלקתית של טיפול במים קרים, בין השאר בגלל התכווצות כלי הדם, הוכח כי מקלחות קרות יכולות להאיץ את תהליך הריפוי הזה. אז בפעם הבאה שתתחילו להרגיש את הכאב, קפצו למקלחת קרה כדי שתוכלו לעשות זאת שוב מוקדם יותר!


7. הם יכולות לעורר ולחזק את המערכת החיסונית שלכם.

חשיפה לקור יכולה להגביר את המערכת החיסונית שלכם. לא רק מקלחות קרות יגדילו את ייצור נוגדי החמצון האנדוגניים, אך גם הוכח כי מספר התאים החיסוניים ופעילותם מתרבים.

במחקר אחד בו השתתפו מאות משתתפים טיפולי מקלחת קרה הפחיתו משמעותית את ימי המחלה במהלך 90 יום ב -29%!

אז מה המשמעות של כל זה? אנחנו לא צריכים להמנע מקור כדי להימנע מהצטננות.

טיפים להתחלה

מחקרים רבים מראים יתרונות המיוחסים למקלחות מים קרים עם פחות משתי דקות חשיפה.10,737 צפיות2 תגובות

2 Comments


נתי א
נתי א
Aug 27, 2023

היי מתן , האם יש טמפרטורה שם מים קרים ? או מספיק במלקחת להתקלח עם מים קרים 2-3 דק ?

כי לפי כל התמונות שרואים ברשת צריך אמבטיה עם קרח 😳

Like

David Kenigsberg
David Kenigsberg
Jan 26, 2022

שלום מתן,

תודה על כל המידע היקר הזה!

אשמח מאוד לקבל גם הפנייה למקורות מידע נוספים בנושא כמו גם הוראות באיזה אופן השימוש במקלחות קרות נמצא כיעיל והאם יש גם אופנים מסוכנים של מקלחות קרות שיש להיזהר מהם?

תודה!

דוד

Kenidavid@gmail.com

Like
bottom of page