8 יתרונות מדהימים מחשיפה לשמש. (לא רק ויטמין D)

אנשים הם יצורים של יום, כלומר אנו מתוכנתים להיות ערים בזמן שהשמש זורחת וישנים בלילה. ובעוד שאנוחנו יכולים להסתכל בקלות על הסמארטפונים שלנו כדי לדעת את השעה, הגנים שלנו לעומת זאת זקוקים לנוכחות או היעדר של אור בהיר.

לאור בהיר (ובמיוחד אור באורך גל כחול, אותו פולטת השמש) יש השפעות רבות על גופנו. למרבה הצער כיום, החשיפה שלנו לשמש בשעות היום מוגבלת - רובנו מבלים את שעות היממה במשרד, בבית או בנהיגה.


אני מקווה, שלאחר קריאת המאמר תעשו מאמצים כדי לבלות אפילו מעט זמן בשמש כמה פעמים בשבוע אם לא כל יום.


להלן 5 יתרונות בריאותיים מדהימים של השמש אשר בתקווה יעניקו לכם השראה לאמץ את אור היום.


1. היא גורם לחרמנות, כן.

במחקר קטן השתתפו 38 בני אדם שהתלוננו הן על חשק מיני נמוך והן על סיפוק מיני נמוך. מחצית מהגברים נחשפו לאור ספקטרום מלא (מחקה חשיפה לשמש) למשך 30 דקות ביום למשך שבועיים. הקבוצה השנייה, קבוצת הפלצבו נחשפה לאור "דמה" באותה תקופה. הגברים שנחשפו לאור כחול הראו שיפור פי 3 בתפקוד המיני הסובייקטיבי, יחד עם עלייה של 70% בטסטוסטרון מתחילת המחקר. (מ)


2. היא מפחיתה הורמוני לחץ.

קורטיזול הוא הורמון הערות העיקרי של הגוף, אך הוא גם יכול להיות מוגבר כרונית בגלל לחץ. קורטיזול מוגבה כרונית אינו טוב - הוא עלול לגרום להצטברות של שומן קרביים דלקתי (זה השומן בכרית הבטן שלך שסוחט את איבריך), ולכווץ את מרכז הזיכרון של המוח שלך.

בעוד שמציאת אמצעים מתאימים להתמודדות עם מתח (כמו מדיטציה) היא ככל הנראה האסטרטגיה הטובה ביותר, חשיפה לאור בהיר עשויה לעזור גם כן. כאשר אנשים נחשפו לאור גל קצר (כחול) למשך 6.7 שעות, רמות הקורטיזול שלהם ירדו עד 25% בהשוואה למה שהיו בתחילת המחקר. (R) אמנם, בילוי של 7 שעות באור יום אולי נראה מעט לא מעשי כיום, אך כציידים-לקטים, בילוי של כל היום בחוץ יהיה המקובל. למעשה, אתה יכול לטעון על סמך מחקר זה כי בילוי כל היום בבית מגביר למעשה את הקורטיזול ב -25%!

3. היא עושה אותך מאושר יותר.

סרוטונין, הנוירוטרנסמיטר המפורסם בזכות תפקידו במצב הרוח, מיוצר בדרך כלל במהלך היום, והחושך גורם לו להפוך למלטונין (זו הסיבה שייצור המלטונין מופרע על ידי חשיפה לאור בהיר בלילה). כאשר מדענים בדקו את מוחם של אנשים שמתו במהלך חודשי הקיץ והחורף, רמות הסרוטונין במוח היו גבוהות יותר בקרב אלו שמתו בקיץ מאשר אצל אלו שמתו בחורף. ייתכן שזו הסיבה לכך שכל כך הרבה אנשים מושפעים מהפרעה רגשית עונתית.

4. היא מגבירה את המערכת החיסונית שלנו.

מחקר פורץ דרך מאוניברסיטת ג'ורג'טאון מצא כי אור כחול "הפעיל" קטגוריה של תאים חיסוניים הנקראים תאי T וגרם להם לנוע מהר יותר.

5. היא מווסתת ביטוי גנים בריא (במספר עצום של גנים).

דמיינו שעון קטן בתוך כל תא בגופכם. חשיפה לאור בהיר בשעות הבוקר היא זו שקובעת את השעונים הללו, הנקראים קצב היממה שלך. קצב זה מווסת 15% מהגנום האנושי כולל גנים המווסתים הורמונים השולטים בתיאבון, בתפקוד החיסוני ומייצרים נוירוטרנסמיטרים.

6. היא עשויה להגן על העיניים שלנו.

קוצר ראייה הוא בעיה הולכת וגוברת ברחבי העולם, אך מה אם בעיה כזו הייתה אופציונלית עבור חלקנו? חשיפה גבוהה יותר ל- UVB, הקשורה ישירות לזמן בחוץ ולחשיפה לאור השמש, הייתה קשורה להפחתת הסיכויים לקוצר ראייה, וחשיפה לקרני UVB בין הגילאים 14-29 שנים נקשרה לירידה הגבוהה ביותר בסיכויי קוצר הראייה של מבוגרים.

7. היא יכול לגרום לנו לחיות זמן רב יותר.

כאשר חוקרים עקבו אחר 29,518 נשים שוודיות במשך 20 שנה, הם גילו כי לאלו שחשפו הכי הרבה לשמש היו חיים ארוכים יותר ופחות במחלות לב וכלי דם מאשר אלו שנמנעו מהשמש. בהשוואה למשתזפים הנלהבים ביותר, אלו שנמנעו מהשמש הפחיתו את תוחלת החיים שלהם ב 0.6-2.1 שנים. למעשה, מעשני סיגריות בקבוצת החשיפה הגבוהה ביותר לשמש היו בסיכון דומה למוות ומחלות כמו שאינם מעשנים שנמנעו מחשיפה לשמש - הימנעות מהשמש ביטלה לכאורה את היתרונות הבריאותיים של אי עישון!


8. היא עוזרת לנו לישון טוב יותר בלילה.

כאשר אנשים נחשפים לאור שמש או לאור מלאכותי בהיר מאוד בבוקר, ייצור המלטונין הלילי שלהם מתרחש מוקדם יותר, והם נרדמים ביתר קלות בלילה. שינה היא מווסת הורמונלי ראשי, וככזו עשויה לעזור לנו להגדיל את כוח הרצון בכל הנוגע לבחירות תזונתיות.


317 צפיות0 תגובות