top of page

טיפול טבעי בכאב ראש ועייפותבתחילת השבוע חברה טובה באה לביקור בעיר ויצאנו להליכה.


לאחר חצי שעה של הליכה הרגשתי שהראש עמוס וכואב. לא היה לי רגע של שקט במהלך היום.

עבדתי מהבוקר עד לרגע המפגש איתה, היו הרבה מיילים, שיחות ופגישות ובסוף היום הראש כבר התפוצץ.

שיתפתי אותה באיך אני מרגיש ושאלתי אם היא תסכים שנשב רגע למדיטציה

(או במילים אחרות נעצור לרגע). היא מיד הסכימה, התיישבנו בחוף הים.

עשר דקות של התנתקות, עצימת עיניים ושלווה העלימו לחלוטית את כל התחושות הלא נעימות ואפשרו לערב ולשיחה להמשיך.לפני עשור חבר טוב וחכם הציע לי שנלך לעשות קורס של מדיטציה טרנסדנטלית. הוא תמיד היה עשר צעדים לפני כולם, בזמנו אף אחד לא דיבר איתי על מדיטציה.

זה לא דיבר אליי, אז קראתי קצת וגיליתי קשר בין מדיטציה לבין שיפור השינה ובין מדיטציה לבין הורדת רמות הדלקת בגוף.

אני אדם מאוד פרקטי. במהלך הקורס המנחה הסביר שמדיטציה היא כמו חדר כושר למח, לא צריך להאמין או להיות רוחני, סהכ לשבת ולחזור על המנטרה.

מנטרה היא הברה, מילה או משפט, הנאמרות בחזרתיות על מנת להשפיע על התודעה.


וכך התחיל המסע שלי עם מדיטציה. זמן ביום בו אני יושב, מתנתק, ועושה חדר כושר למח שלי.


בעולם רווי רעשי רקע, חדשות, רשתות, פוליטיקה, אנשים, סדרות, תכניות, מוזיקה וכן האלה. בן האדם יכול לבלות את רוב חייו מבלי להיות לבדו או עם עצמו לרגע אחד. זוהי לא סיטואציה שמשרתת אותנו.

כשאנחנו כל הזמן בהסחות דעת אין לנו זמן לעבד רגשות, לגלות מה אנחנו רוצים, מה מפריע לנו ומה מעניין אותנו.


אדם שדעתו מוסחת לא יכול לגלות את הייעוד שלו.


המדיטציה שינתה לי את החיים בכל כך הרבה דרכים ורק ההתנסות, הישיבה עם עצמי תתחיל להראות לי מה הפוטנציאל הטמון.כולם יודעים שלחץ פוגע במערכת החיסון, כשמערכת החיסון נפגעת כך גם כל איבר בגןף יכול להפגע, רמות הדלקת בגוף עולות והתפקוד שלנו נפגע.

הסטרס מאיץ הזדקנות, פוגע בשינה, בעיכול וסטייט אוף מיינד שלנו.

ומי לא חווה סטרס במציאות בה אנו חיים?

אז אם סטרס יוצר חולי מה ההפך של סטרס?


המדיטציה בעשור האחרון הפכה לכלי נחקר על ידי המדע,

ואין ספק, גם מחוויה אישית שלי, גם מעדויות של אנשים מסביב לעולם וגם במחקרים

למדיטיציה יש את היכולת להוריד את רמות הסרסס וכך לאפשר לגוף לעשות את עבודתו נאמנה, להרגע, להחלים, לנוח ולרפא את עצמו.


מאמר מדעי על ההשפעות החיוביות של מדיטציה טרנסדנטלית על מחלות לב וכלי דם

מאמר על ההשפעות של מיינדפולנס על מערכת החיסון

גופנו מורכב מספר עצום של מערכות אשר מתקשרות ועובדות יחד בהרמוניה כדי להדוף מחלות תוך שמירה על איזון. ומדיטציה עובדת במספר מסלולים שמובילים לבריאות טובה יותר, נפשית ופיזית. הוכח כי היא מפחיתה סממנים ספציפיים של דלקת, מגבירה את החסינות בתיווך תאים ואפילו מאטה הזדקנות ביולוגית.
אני רוצה לנצל את המאמר הזה כדי להפנות את תשומת לבכם לארבע יתרונות משמעותיים של המדיטציה:

1. מדיטציה יכולה לשפר חרדה, דיכאון ולחץ

מדיטציה עוזרת להקל על תסמיני חרדה ודיכאון. במטא-אנליזה שבדקה 209 מחקרים ולמעלה מ- 12,000 משתתפים, מדיטציה הוכחה כיעילה לטיפול בחרדות ודיכאון, ושיפור זה נשמר במעקב.

אבל איך זה עובד?

מדיטציה מעוררת המון שינויים ותגובות במוח. במחקר שנערך ב2013 הוכח כי מפגש מדיטציה יחיד יכול להגביר נוירוטרנסמיטר המקדם עיכוב בקליפת המוח המשפר יכולות קוגניטיביות וויסות רגשי.

תרגול מדיטציה הראה גם את היכולת לעצב מחדש את המוח בתהליך המכונה נוירופלסטיות. במחקר אחד, המדיטציה הייתה בקורלציה עם ירידה בחומר האפור באמיגדלה הימנית מה שעשוי להסביר מדוע אנשים שמתרגלים מדיטציה חווים תגובת לחץ מופחתת!

2. היא יכול לשפר את תפקוד מערכת החיסון ולהפחית דלקת

דלקת היא מערכת הגנה מורכבת ולמרות שהיא מערכת הגנה חריפה הכרחית ושימושית כנגד פתוגנים וחיונית בריפוי פצעים, דלקת כרונית עלולה להוביל לפגיעה קשה ברקמות.

במחקר שנערך לאחרונה על ידי המחלקה לפסיכיאטריה של המרכז הרפואי באוניברסיטת ג'ורג'טאון, מדדו החוקרים חלבונים דלקתיים בקבוצת אנשים, ואז העניקו לחלקם שגרת מדיטציה. אלו שתרגלו מדיטציה הראו ירידות גדולות בשני סמננים של דלקת, בעוד שאלו שאינם מתרגלים מדיטציה הראו עליות צנועות באותם סמנים.

3. היא עלול להאט את קצב הזקנה

דלקת יכולה לקצר טלומרים, וטלומרים קצרים יותר פוגעים ביכולתנו להתגונן מפני פגעי ההזדקנות. זה כולל שמירה ממחלות כרוניות כמו סרטן ומצבים ניווניים, כמו גם הזדקנות עור מואצת. טלומרים ארוכים יותר נקשרו גם לנפח גדול יותר של ההיפוקמפוס, מרכז הזיכרון הפגיע של המוח.

4. היא יכול לעזור לשבור הרגלים רעים

עם כל היתרונות שמדיטציה מעניקה לתפקוד הביצועי שלנו, הכרוכים בשליטה עצמית, תכנון וקבלת החלטות, אין זה מפתיע שמדיטציה יכולה לעזור לשבור הרגלים רעים ומתמשכים.

בניסוי ביקורת אקראי, לאסירים בכלא שעסקו במדיטציה טרנסצנדנטלית במשך 4 חודשים הייתה ירידה של 47% בסך כל תסמיני הטראומה, כולל חרדה, דיכאון, דיסוציאציה, הפרעות שינה ומתח בהשוואה לאלו שלא עשו מדיטציה.

מה עם הרגל גרוע ונפוץ יותר, כמו עישון? במחקר קטן אך מעניין, מעשנים שעברו הכשרת מדיטציה חוו ירידה בנטייתם לעשן והראו הפעלה מוגברת באזורי מוח הקשורים לשליטה עצמית. מה שמגניב במחקר הוא שלא נאמר למעשנים שעומדים להיות במעקב אחרי העישון שלהם - הם חשבו שהם נרשמים למחקר כדי לבחון את ההשפעה של מדיטציה על הפחתת המתחים, ובסופו של דבר הפחיתו באופן טבעי את צריכת הסיגריות שלהם ב 60%.


איך להתחיל לתרגל?

מומלץ לקחת קורס, או להשתתף בסדנה, שיעור פתוח בשביל להכנס לעניינים בצורה הנכונה.

קחו בחשבון שזה לוקח זמן להרגיש את התוצאות וזה ממש לא נח בהתחלה - אבל ממש שווה את ההתמדה...


2,192 צפיות0 תגובות

Σχόλια


bottom of page